Το New Look νικά την Τότεναμ στον εναρκτήριο αγώνα της Conference League – άθλημα – The Guardian Nigeria News – Νιγηρία και παγκόσμια νέα

Ποδόσφαιρο – Πρέμιερ Λιγκ – Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι – Στάδιο Τότεναμ, Λονδίνο, Βρετανία – 15 Αυγούστου 2021 Ο μάνατζερ της Τότεναμ Νούνο Εσπιρίτο Σάντο πανηγυρίζει μετά τον αγώνα Εικόνες δράσης μέσω Reuters/Andrew Canridge

Η νέα εμφάνιση της Τότεναμ έχασε με 1-0 από τον Πορτογάλο Πάκος ντε Φερέιρα στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ την Πέμπτη.

Ο προπονητής Νούνο Εσπιρίτο Σάντο έκανε 11 αλλαγές στην ομάδα που κέρδισε την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι στο εναρκτήριο παιχνίδι της Premier League το Σαββατοκύριακο.

Δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι ήταν μια ασύνδετη εμφάνιση των Λονδρέζων που ήταν για άλλη μια φορά χωρίς τον σούπερ σταρ της Αγγλίας, Χάρι Κέιν.

Ο αγώνας ξεκίνησε τρεις καλοκαιρινές συμφωνίες της Τότεναμ – ο τερματοφύλακας Πιερλουίτζι Τζουλίνι, ο αμυντικός Κριστιάν Ρομέρο και ο εξτρέμ Μπράιαν Γκιλ.

Οι έφηβοι Niall John και Dean Scarlett είχαν την ευκαιρία να λάμψουν, ενώ πανομοιότυπα δίδυμα Michael και Matthew Craig ήταν στον πάγκο.

Ο Λούκας Σίλβα πέτυχε το μοναδικό γκολ στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους.

Ο 23χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός, ο οποίος μπήκε από τη Φλαμένγκο πέρυσι, σημείωσε ένα γκολ πίσω από την άμυνα των Σπερς για να αρνηθεί την ευκαιρία στο δίχτυ.

“Η απόφαση ήταν να προσπαθήσουμε να δώσουμε λεπτά στους παίκτες, να πάρουμε λεπτά στα πόδια τους και να αυξήσουμε τα επίπεδα φυσικής τους κατάστασης”, δήλωσε ο Nonoo στο BBC.

«Φυσικά τα πράγματα χρειάζονται χρόνο».

Στην Τουρκία, ο πρώην προπονητής της Τότεναμ, Ζοζέ Μουρίνιο, απόλαυσε ένα επιτυχημένο ξεκίνημα με τη Ρόμα, καθώς η ιταλική ομάδα κέρδισε την Τραμπζονσπόρ με 2-1.

READ  Ο Nick Kyrios χάνει το προβάδισμά του με δύο σετ για να υπολείψει τον νούμερο τρία παγκόσμιο Dominic Thiem

Ο Μουρίνιο έστειλε τρεις νέες υπογραφές στην ομάδα του και ήταν μία από αυτές, ο Έλντορ Σουμορόντοφ που άρπαξε τη νίκη.

Με 10 λεπτά να απομένουν, ο Ούζμπεκ επιθετικός, ο οποίος υπέγραψε από τη Τζένοα το καλοκαίρι, ήταν ο πιο γρήγορος που απάντησε όταν η κεφαλιά του Τζιανλούκα Μαντσίνι αναπήδησε από το δοκάρι.

Ο Λορέντσο Πελεγκρίνι έδωσε προβάδισμα στη Ρόμα στο 55 ‘όταν ο Χένριχ Μχιταριάν, ένας άλλος νεοφερμένος, έπαιξε την καθοριστική πάσα.

Οι Τούρκοι ισοφάρισαν 10 λεπτά αργότερα, όταν ο αναπληρωματικός Αντρέας Κορνήλιος με κεφαλιά έκανε λίγες μόλις στιγμές μετά την αντικατάσταση του Τζερβίνιο.

«Δεν πρόκειται για αντίπαλο σε επίπεδο πρωταθλήματος, έμοιαζε περισσότερο με πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ», δήλωσε ο Μουρίνιο στο Sky Sport Italia.

“Έχουν πολλούς έμπειρους παίκτες. Υπήρχε πίεση και αν κάποιος πίστευε ότι αυτό θα ήταν εύκολο, το έκανε λάθος”.

Αντίθετα, ο Κολομβιανός επιθετικός Λουίς Σινίστερα σημείωσε χατ-τρικ στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο της Φέγενορντ το 1970 κερδίζοντας επί της Σουηδικής Έλφσμπουργκ με 5-0.

Σε έναν αγώνα που συμμετείχε ο πιο δυτικός σύλλογος του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η Σάντα Κλάρα της Πορτογαλίας, με έδρα τις Αζόρες, νίκησε την Παρτιζάν Βελιγραδίου με 2-1.

Στα προκριματικά του Europa League, ο Έλληνας πρωταθλητής Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων με 3-0 εντός έδρας νίκη επί της Σλόβαν Μπρατισλάβα.

Η Madi Kamara, ο Babi Abou Sissi και ένα αυτογκόλ από τον Vasyl Pozikov εξασφάλισαν τη νίκη.

Η Γαλατασαράι, η οποία έχασε στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ από την PSV Αϊντχόφεν, έφερε ισοπαλία 1-1 με τη Ράντερς, η οποία τερμάτισε μόλις έκτη στο πρωτάθλημα της Δανίας την περασμένη σεζόν.

READ  Ο περήφανος πρόεδρος Άντζε Ποστεκόγλου λέει ότι το ποδόσφαιρο στη Σέλτικ θα σήκωνε τον μπαμπά μου από την καρέκλα του

Η Αμβέρσα ξεκίνησε σκληρά την εκστρατεία της, χάνοντας με 4-2 από την πρωταθλήτρια Κύπρου Ομόνοια Λευκωσίας.

Ο πρωταθλητής Σκωτίας Ρέιντζερς κέρδισε την Αρμενική Αλαλάσκερτ 1-0 στο Ibrox αφού έπαιξε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα άνδρες μετά την κόκκινη κάρτα του Τζον Λούντστραμ.