3 σημεία συζήτησης καθώς η Σέλτικ επηρεάστηκε από την καθυστερημένη εμφάνιση μετά τη γλυκιά σύγκρουση της Μπάγερ Λεβερκούζεν που έβαλε τέλος στις ελπίδες του Γιουρόπα Λιγκ

Με την υποστήριξη μιας από τις μεγαλύτερες φαρμακευτικές εταιρείες στον κόσμο, την Bayer Leverkusen, η Celtic κατάπιε το πιο επικίνδυνο χάπι στη Βόρεια Ρηνανία.

Οι Hoops ήταν σε καλό δρόμο για την πρώτη τους διάσημη νίκη επί γερμανικού εδάφους, αφού ήρθαν από πίσω για να προηγηθούν στο BayArena, αλλά είχαν ναυτία μετά από μια καθυστερημένη εμφάνιση μετά από 90 λεπτά με κομμένη την ανάσα.

Ο Ρόμπερτ Άντριτς έστειλε με κεφαλιά μόλις 16 λεπτά αφού η Σέλτικ απέτυχε να απαντήσει σε προηγούμενη προειδοποίηση όταν ο μέσος έτρεξε έξω από την εστία με ένα κόρνερ.

Οι άνδρες της Άντζι Ποστέκογλου ήταν δεύτεροι, αλλά ισοφάρισαν πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα με εξαιρετικό τρόπο, καθώς ο Γιόσιπ Γιουράνοβιτς σκόραρε πέναλτι από τον Πανένκα.

Και μετά, μετά από μια φανταστική διπλή απόκρουση από τον Joe Hart, ο Jota ολοκλήρωσε μια απίστευτη στροφή καθώς τους πυροβόλησε μπροστά μια ώρα πριν.

Ήταν υπέροχο, αλλά ο Αντρέιχ ολοκλήρωσε το διπλό του με μόλις εννέα λεπτά να απομένουν για να αρνηθεί τη διάσημη νίκη της Σέλτικ και ο Μούσα Ντιάμπι σημείωσε μια δραματική νίκη.

Αυτό τερματίζει τις ποδοσφαιρικές ελπίδες της Σέλτικ στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, αλλά έχει ακόμα την παρηγοριά της Κόνφερεν Λιγκ, η οποία είναι ήδη εγγυημένη.

Οι άνδρες του Gerardo Seoane συνέτριψαν 4-0 στο ανατολικό άκρο της Γλασκώβης, αλλά έχουν κερδίσει μόνο δύο φορές στα οκτώ τελευταία ματς τους σε αυτόν τον αγώνα.

Οι επισκέπτες ήθελαν να προσθέσουν σε αυτή την ασταθή μορφή φόρμας και έδωσαν στον πρωταθλητή του Hampden, James Forrest, το πρώτο του ξεκίνημα από τον Αύγουστο, καθώς προσπαθούσαν να αντιμετωπίσουν τους Γερμανούς.

Όμως η Σέλτικ είχε την τύχη να μην έμεινε πίσω μετά από μόλις 10 λεπτά, όταν ο Άντριτς έκανε κεφαλιά σε ένα φάουλ από κόρνερ.

Τα τσέρκια είχαν τον έλεγχο και το γνώριμο πρόσωπο του Τζέρεμι Φριμπόνγκ δημιουργούσε προβλήματα κάτω δεξιά στο Λεβερκούζεν.

Το ολοένα και πιο πιθανό άνοιγμα των γηπεδούχων ήρθε με κάτι περισσότερο από ένα τέταρτο της ώρας για παιχνίδι – και ήταν ένα αντίγραφο της προηγούμενης ευκαιρίας της Bayer.

READ  Οι 10 πιο πλούσιοι αθλητικοί αστέρες του κόσμου το 2022

Το Wonder boy Florian Wirtz αιφνιδιάστηκε σε κόρνερ από τα δεξιά και αυτή τη φορά ο Andreich χτύπησε το στόχο καθώς έτρεξε στην περιοχή του πέναλτι για να εξαπολύσει ένα σουτ πέρα ​​από τον Joe Hart.

Ήταν δύσκολο να δεις τον δρόμο της επιστροφής σε εκείνο το σημείο, αλλά ο Kyogo έμεινε πίσω και παρόλο που αναφέρθηκε ένα οφσάιντ και το σουτ του ήταν άστοχο, ήταν τουλάχιστον ένα θετικό σημάδι.

Στη συνέχεια επέστρεψαν στον αγώνα όταν ο Έλληνας διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος συμβουλεύτηκε το VAR πριν καταλογίσει πέναλτι μετά τον αποκλεισμό του Κιόγκο από τον τερματοφύλακα και αρχηγό της Μπάγερ Λούκας Χραντέτσκι σε σέντρα του Jota.

Ο Juranović ανέβηκε και ήταν τόσο ψύχραιμο όσο θέλετε ο Κροάτης να πετάξει τη μπάλα στη μέση και έξω από το κάτω μέρος του δοκαριού.

Ήταν μια τολμηρή ικανότητα σε μια σημαντική στιγμή, αλλά ήταν τόσο αμελής στο άλλο άκρο πριν από την ανάπαυλα που κόντεψε να κοστίσει στην ομάδα του.

Το βρώμικο παιχνίδι έδωσε στη Λεβερκούζεν την κατοχή της μπάλας, καθώς η Σέλτικ απέκρουσε δύο φορές μέσω ξυλουργικής – πρώτα όταν ο Ντάμπι χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Αμίν Άντλι απέκρουσε το δοκάρι.

Αν το πλαίσιο του τέρματος τους έσωσε σε εκείνη την περίπτωση, ήταν ο τερματοφύλακας Χαρτ που σταμάτησε από θαύμα για να κρατήσει τους Γερμανούς μακριά στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εύκολα καθώς ο Ντιάμπι απομακρύνθηκε από τον Άντονι Ράλστον, αλλά ο Χαρτ έσωσε με τα πόδια του και στη συνέχεια ο Άντλι σκέφτηκε ότι πήρε τη μπάλα από το ριμπάουντ, αλλά ο τερματοφύλακας της Σέλτικ με κάποιο τρόπο συνήλθε για να σώσει ξανά.

Ήταν ηρωικά πράγματα και αυτό τονίστηκε καθώς προχωρούσαν τα στεφάν και μετά ο Χαρτ άρχισε να αντεπιτίθεται με ρίψη στον Τζέιμς Φόρεστ.

Ο Φόρεστ το κύλησε στο μονοπάτι του Ντέιβιντ Τέρνμπουλ που τροφοδοτούσε τον Νιρ Πέιτον και ο Ισραηλινός το έπαιξε στο Κιόγκο, ο οποίος, αφού γλίστρησε ο Φριμπόνγκ, το έσπασε στον Τζότα και έστειλε ένα ωραίο σουτ στη μακρινή γωνία.

READ  Ο Anji Postecoglou μοιάζει κατάλληλος για τον Celtic, αλλά η άφιξή του θα ήταν καλύτερη για τους Rangers - Barry Ferguson - Barry Ferguson

Η Σέλτικ ήταν στη χώρα των ονείρων, αλλά είχε 34 λεπτά να κρατήσει και φαινόταν ότι θα το έκανε.

Αλλά δύο γκολ σε πέντε λεπτά στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα τους άφησαν άρρωστους και πρέπει να πούμε ότι δύο καθυστερημένες διπλές αλλαγές – Nir Beaton και Kyogo εκτός με τους James McCarthy και Alban Ajete μετά τη Lille Abada και ο Mickey Johnston αντικατέστησε τους Jota και James Forrest. – δεν βοήθησε.

Ο Αντρέιχ πέτυχε το δεύτερο γκολ του και ειρωνικά ήταν ένα σουτ από τα πόδια του Χαρτ και μετά η σέντρα του Βίρτς για τον Ντιάμπι που σκαρφάλωσε στην μπάλα για να στείλει ένα υπέροχο σουτ στα δίχτυα.

Λάβετε τις τελευταίες ειδήσεις των Celtic που αποστέλλονται κατευθείαν στα εισερχόμενά σας κάθε μέρα, εγγραφείτε στο ενημερωτικό μας δελτίο.

Καλύπτουμε κάθε πληροφορία για το αγαπημένο σας κλαμπ με τη μορφή άρθρων, βίντεο και Podcasts.

Το ενημερωτικό μας δελτίο θα φτάνει καθημερινά στις 12 μ.μ., δίνοντάς σας μια συνοπτική αναφορά των καλύτερων ειδήσεων που καλύψαμε τις τελευταίες 24 ώρες.

Για να εγγραφείτε, απλώς εισάγετε τη διεύθυνση email σας στον σύνδεσμο εδώ.

Και αν δεν το έχετε κάνει ήδη, φροντίστε να συμμετάσχετε στη συζήτηση στον ιστότοπό μας Celtic group στο Facebook Και Αθλητικό ημερολόγιο στο Instagram.

Εδώ είναι τρία σημεία συζήτησης από το BayArena

Υψηλά σκορ εναντίον των καλύτερων στο μέλλον Αλλά η αμυντική αφέλεια είναι ακριβή

«Πρέπει να μετράμε τους εαυτούς μας με τους καλύτερους», είπε ο Άντζε Ποστέκογλου πριν από το πιο σκληρό τεστ του στην παρέα.

Σίγουρα, η Κέλτικη ομάδα του πήγε τέρμα απέναντι σε μια μεγάλη και ανώτερη ομάδα σε μια χώρα που δεν είχε κερδίσει ποτέ, κάτι που κάνει την ήττα πολύ δύσκολη.

Δεδομένου ότι οι Hoops έχασαν 4-0 εντός έδρας από την ομάδα της Bundesliga, αυτό απέδειξε τα μεγάλα βήματα που έχει κάνει η Celtic υπό τον Postecoglou.

READ  Εξηγητής: Αθλητισμός στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Ο πρώην προπονητής της Αυστραλίας χρειαζόταν πάντα λίγο χρόνο για να παίξει η ομάδα με το στυλ του, αλλά φοβούνται όταν είναι σε πλήρη ροή και χρειάζεται απλώς να σφίξουν την άμυνα.

Ο πρώτος στόχος ήταν η άμυνα του μαθητή και στο προβάδισμα 2-1 δεν έπρεπε να μείνουν χωρίς τίποτα.

όλα χαρτ

Οι κορυφαίοι παίκτες της Celtic έχουν κερδίσει πολλούς επαίνους αυτή τη σεζόν για το ρευστό και εντυπωσιακό στυλ του Angeball.

Όμως, ενώ μερικές φορές φαινόταν ύποπτο, η υπογραφή του Τζο Χαρτ από την Τότεναμ ήταν οξυδερκής.

Και κατάφερε να κάνει μια απίστευτη απόκρουση για να αρνηθεί την Amine Adly, η οποία νόμιζε ότι είχε χτυπήσει την μπάλα αφού η μπάλα τον έσπασε αφού ο Hart έκανε την αρχική απόκρουση από τον Moussa Diaby.

Ήταν μια απίστευτη στάση και σε μια κρίσιμη στιγμή καθώς ο Χομπς ανέβηκε στο πάρκο αμέσως μετά για να πετύχει το δεύτερο γκολ.

Ο Χαρτ σταμάτησε με ένα ακόμη πρόστιμο με το πόδι του Αντλί, αλλά χτυπήθηκε, κατά ειρωνικό τρόπο, από μια σφαίρα στα πόδια λίγο αργότερα.

Διεκδικώντας σπουδαία κροατικά χτυπήματα πέναλτι

Η Σέλτικ βρισκόταν σε αιχμή τον τελευταίο καιρό όταν ο Γιώργος Γιακομάκης έχασε την τελευταία ευκαιρία να σημειώσει μια σημαντική νίκη επί της Λίβινγκστον με πέναλτι.

Πολλές λεγεώνες στεφάνων έξυναν το κεφάλι τους γιατί ο Έλληνας είχε πάρει την μπάλα στην πρώτη θέση, αφού ο Γιόσιπ Γιοράνοβιτς είχε σκοράρει δύο προηγούμενα πέναλτι.

Όμως ο Ανζ Ποστέκογλου ξεκαθάρισε ότι ο Γιακομάκης είναι ο υποψήφιος και δεν έχει βρεθεί στο γήπεδο σε προηγούμενες περιπτώσεις.

Λοιπόν, σίγουρα δεν μπορεί να γίνει συζήτηση τώρα. Οι καρδιές ήταν στο στόμα τους όταν το απρόσεκτο πέναλτι του χτύπησε στο δοκάρι, αλλά χρειάστηκαν πάρα πολλοί παίκτες να το δοκιμάσουν και ανταμείφθηκε με την ισοπαλία.

Και ο μπακ θα πρέπει να μείνει στα πέναλτι από εδώ και πέρα ​​ακόμα κι αν αυτό σημαίνει κάποια νεύρα όταν προκριθεί στο μέλλον.