5 μεγαλύτερες πέναλτι που σημείωσε η Βιγιαρεάλ όταν η Βιγιαρεάλ νίκησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε ένα επικό 11-10 αγώνα

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπέστη πέναλτι στον τελικό του Europa League την Τετάρτη το απόγευμα – αλλά αυτό δεν είναι τίποτα σε σύγκριση με αυτό που υπέστησαν ορισμένοι σύλλογοι.

Οι Red Devils έχασαν 11-10 από τη Βιγιαρεάλ και ο τερματοφύλακας Ντέιβιντ Ντε Γκέα απέτυχε να σώσει ένα πέναλτι πριν χάσει ένα πέναλτι για να κερδίσει την ομάδα της La Liga.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η θλίψη των απεργιών της United δεν κατατάχθηκε ούτε στα πέντε κορυφαία δράματα πέναλτι, που περιλαμβάνουν συμμετοχές από τον Τελικό της Ναμίμπια και τον Λίβερπουλ.

Καθημερινό άθλημα Star Διήρκεσε πολύ και εντυπωσίασε και αποκάλυψε τις πέντε πιο επικές ποινές ποτέ.

Ο Ντέιβιντ ντε Γέα δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Γιουνάιτεντ να νικήσει τον Βιγιαρεάλ στο Γκντανσκ

KK 17-16 Civil Mansion

Χρειάστηκαν 120 λεπτά και 48 πέναλτι για να καθοριστεί το αποτέλεσμα του Τελικού της Ναμίμπια του 2005 μεταξύ του KK Palace και του Sefex.

Ο αγώνας έληξε 2-2 στο τέλος του επιπλέον χρόνου, αλλά κανείς δεν θα μπορούσε να προβλέψει το δράμα που θα είχε εξαπολυθεί από το σημείο πέναλτι.

Συνολικά χάθηκαν 15 πέναλτι κατά τη διάρκεια του πέναλτι στο παγκόσμιο ρεκόρ που ίσως διήρκεσε περισσότερο στο ίδιο παιχνίδι.

Ολυμπιακός 15-14 ΑΕΚ Αθήνα

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ Αθηνών στο επικό πέναλτι στον τελικό του Ελληνικού Κυπέλλου 2009

Ο Geronimo Rulli, ο σπόρος της Βιγιαρεάλ, δεν είναι ο μοναδικός τερματοφύλακας που σημείωσε τη νικηφόρα ποινή στο επικό πέναλτι.

Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Αντώνης Νικοπολίδης έκανε το ίδιο και στο ελληνικό κύπελλο 2009 εναντίον των αντιπάλων της ΑΕΚ Αθηνών.

READ  Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μια επιτυχημένη επιστροφή σε μια μάχη πέντε σετ με τον Τανάση Κουκινάκη στο 2021 Αυστραλιανό Όπεν

Ο στόχος του έδωσε στον Ολυμπιακό μια δραματική νίκη 15-14 στα πέναλτι αφού οι δύο ομάδες έδωσαν 4-4 στην παράταση.

Brockenhurst 15-14 Andover

Ο Brokenhurst και ο Andover κατέχουν το ρεκόρ για τα περισσότερα συνεχόμενα γκολ που πέτυχαν σε πέναλτι.

Οι πιο δημοφιλείς αθλητικές ιστορίες τώρα

Οι Brockenhurst και Andover μοιράζονται την ασυνήθιστη διάκριση της συμμετοχής στο μεγαλύτερο πέναλτι χωρίς να χάνουν ένα λάκτισμα.

Και οι 29 πέναλτι μεταφέρθηκαν με επιτυχία έως ότου ο Claudio Herbert του Andover απέτυχε να βρει τον επιδιωκόμενο στόχο του, δίνοντας στον Brockenhurst τη νίκη.

Obernai 15-15 Wittelsheim

Ένα κακό φως που σταματά το παιχνίδι είναι ένα οικείο πράγμα στο Λόρδος ή στο Οβάλ, αλλά μια ασυνήθιστη δικαιολογία στο γήπεδο ποδοσφαίρου.

Ωστόσο, αυτό συνέβη κατά τη διάρκεια του αγώνα Γαλλικού Κυπέλλου 1997 μεταξύ Obernai και Wittelsheim, ο οποίος έπρεπε να εγκαταλειφθεί λόγω του κακού φωτισμού.

Η τοπική FA απέδωσε στον Obernai αντίο στον επόμενο γύρο με το αιτιολογικό ότι ήταν η ομάδα με τη χαμηλότερη κατάταξη και η λίστα των αγώνων ήταν γεμάτη.

Λίβερπουλ 14-13 Μίντλσμπρο

Η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι που έδεσε το ρεκόρ 14-13

Η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι που έδεσε το ρεκόρ 14-13 για να προχωρήσει στον τέταρτο γύρο του Capital One Cup το 2014.

Οι δύο ομάδες δεν χωρίστηκαν μετά από 120 λεπτά, με τον στόχο του Πάτρικ Μπάμφορντ σε χρόνο διακοπής να ισοσταθμίσει.

Χρειάστηκαν 30 πέναλτι για να χωριστούν οι δύο ομάδες, προτού ο παίκτης του Μίντλσμπρο Albert Adumah στράφηκε για να στείλει τους Reds.

Διαβάστε περισσότερα: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάνει τον τελικό του Europa League με πέναλτι για να επεκτείνει τα προβλήματα του Σόλσαϊρ στο Κύπελλο

READ  Ο Τσιτσιπάς έμαθε για το θάνατο της γιαγιάς του λίγα λεπτά πριν τον τελικό του Γαλλικού Όπεν

Διαβάστε περισσότερα: Ο Zinedine Zidane “παραιτείται από τον προπονητή της Ρεάλ Μαδρίτης με άμεσο αποτέλεσμα”