BYU Roundup: Ο Barcelo θα ξεκινήσει επαγγελματική καριέρα στην Ελλάδα | Ειδήσεις, Αθλητισμός, Εργασία

Ο γκαρντ του BYU, Alex Barcello (13) οδηγεί την μπάλα καθώς ο γκαρντ Deajon Lucas (3) θέτει ένα σκριν ενάντια στον γκαρντ της Gonzaga, Razeer Bolton (45) κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ενός αγώνα μπάσκετ κολλεγίου NCAA, Πέμπτη, 13 Ιανουαρίου 2022. Spokane, Wash. (AP Photo/Young Kwok)

Ο πρώην γκαρντ της BYU Alex Barcello, ο οποίος αγωνίστηκε με τους Toronto Raptors τον περασμένο μήνα κατά τη διάρκεια του Summer League του Λας Βέγκας, θα ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα παίζοντας στην KAE Kolossos H Hotels στην Ελλάδα, σύμφωνα με δελτίο τύπου του συλλόγου.

Η KAE Kolossos H Hotels είναι μια ελληνική επαγγελματική ομάδα μπάσκετ με έδρα την πόλη της Ρόδου στο νησί της Ρόδου. Ο Κολοσσός αυτή τη στιγμή αγωνίζεται στο κορυφαίο επίπεδο του ελληνικού επαγγελματικού μπάσκετ, το ελληνικό πρωτάθλημα. Παίζοντας τους εντός έδρας αγώνες του στο 1.400 θέσεων Kallithea Palais des Sports, ο Κολοσσός τερμάτισε 7ος στη βαθμολογία του πρωταθλήματος και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Barcello θεωρήθηκε ένας από τους καλύτερους σουτέρ 3 πόντων στη χώρα κατά τη διάρκεια της καριέρας του με τους Cougars, η οποία ξεκίνησε το 2019-20 όταν πήρε μεταγραφή από το Πανεπιστήμιο της Αριζόνα μετά από δύο σεζόν στο Tucson.

Με το BYU, ο Barcello σημείωσε 1.319 πόντους και σημείωσε 194 τρίποντα στην τριετή καριέρα του, σουτάροντας 46% πέρα ​​από το τόξο. Το 2020-21, ο Barcello βοήθησε να οδηγήσει τους Cougars στο τουρνουά NCAA.

Αυτό το καλοκαίρι, ο Barcello προπονήθηκε για πολλές ομάδες του NBA και παντρεύτηκε την επί χρόνια φίλη του, Joe Simpson, σε μια τελετή που πραγματοποιήθηκε από τον προπονητή του BYU, Mark Pope.

READ  Διπλοί επηρεαστές προωθούν την Ελλάδα στην κινεζική κεντρική τηλεόραση

Εκθεσιακό τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών Cougar στη Βόρεια Καρολίνα

Στην τελική έκθεση της σεζόν 2022 το βράδυ του Σαββάτου στο Chapel Hill, Αρ. 3 Το γυναικείο ποδόσφαιρο BYU έχασε 2-0 από το Νο. 10 της Βόρειας Καρολίνας.

«Νόμιζα ότι είχαμε τα χέρια μας γεμάτα απόψε λίγο περισσότερο από ό,τι είχαμε προγραμματίσει», είπε η επικεφαλής της προπονήτριας του BYU, Τζένιφερ Ρόκγουντ. «Το να βγω εδώ και να παίξω στο σπίτι ενάντια σε μια ομάδα όπως η Βόρεια Καρολίνα ήταν σίγουρα μια πρόκληση και δεν ένιωθα ότι σταθήκαμε στο ύψος των περιστάσεων. Βγήκαμε λίγο αργοί, δεν παίξαμε με αυτοπεποίθηση εκεί έξω, δεν διαχειριστήκαμε καλά την πίεση.

Η Βόρεια Καρολίνα έλεγξε το ρυθμό του αγώνα κρατώντας τους Cougars σε έξι σουτ, οι τρεις εκ των οποίων ήταν στο καρέ, και επέτρεψε μόνο δύο χτυπήματα σε κόρνερ BYU σε 90 λεπτά. Οι Tar Heels έδωσαν στην άμυνα Cougar ό,τι μπορούσε, κερδίζοντας 10 κόρνερ, 26 σουτ, 11 σουτ και δύο γκολ. Οι 26 επιτρεπόμενες βολές ήταν οι περισσότερες από οποιαδήποτε ομάδα εναντίον των Cougars όλη την περασμένη σεζόν. Η καμπάνια του 2021 είδε 20 ακόμη εισαγωγές από το USC.

Στο πρώτο της ξεκίνημα μεταξύ των σωλήνων για το BYU, η τερματοφύλακας Savannah Mason κατέγραψε επτά αποκρούσεις σε 11 σουτ ενώ επέτρεψε δύο γκολ UNC. Τρεις βολές για τους Cougars προήλθαν από τους πρωτοετείς φοιτητές Allie Pryor και Sierra Pennock, με τους Jamie Shepherd και Kendall Peterson να χτυπούν ο καθένας στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Βόρεια Καρολίνα άσκησε από νωρίς πίεση στην πίσω γραμμή των Cougars, έλεγξε το ρυθμό και ξεπέρασε τους Cougars με 3-0 στα πρώτα 12 λεπτά. Στο 12ο λεπτό, ο Έιβερι Πάτερσον έδωσε στην UNC την πρώτη της ευκαιρία για σκοράρισμα στη βραδιά, καθώς έστειλε ένα σουτ λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι που μετατράπηκε σε φάουλ του BYU. Η Βόρεια Καρολίνα έλεγξε το λάκτισμα του τέρματος και έπαιξε μια μπάλα στον Σαμ Μέζα, ο οποίος πέρασε το τέταρτο σουτ του Τακουνιού Tar στον Torey Dellapperuda για το προβάδισμα 1-0 από νωρίς.

READ  Ελλάδα-Ηνωμένες Πολιτείες διαπραγματεύονται συνεργασία στον τομέα του πολιτισμού

Πριν το BYU πετύχει το πρώτο του σουτ, η επίθεση στη Βόρεια Καρολίνα πίεσε τον BYU με το UNC να προηγείται σε σουτ (6-0), σουτ (2-0) και κόρνερ (2-0).

Αφού κρατήθηκε στο κόλπο για τα πρώτα 41 λεπτά, η επίθεση Cougar δοκίμασε την άμυνα του Tar Heel με δύο βολές σε ισάριθμα λεπτά.

Στο 42ο λεπτό, ο Shepherd έπαιξε μια μπάλα στον Pryor, ο οποίος απέκρουσε το πρώτο σουτ του BYU στο κέντρο των διχτυών από τον Mars Josephson για να κρατήσει το σκορ στο 1-0. Ο Πράιορ άσκησε ξανά πίεση στον τερματοφύλακα των Τακουνιών Ταρ και σούταρε προς την κάτω δεξιά γωνία του φιλέ, αναγκάζοντας τον Τζόζεφσον να κάνει μια κατάδυση για να διατηρήσει το προβάδισμα στη Βόρεια Καρολίνα.

Στο ημίχρονο, οι Cougars άφησαν πίσω τους Tar Heels με 1-0, προηγήθηκαν των Heels με 11-2 στις βολές και κέρδισαν πέντε χτυπήματα κόρνερ στο μηδέν του BYU.

Στο 48ο λεπτό, ένα χτύπημα σε κόρνερ της Βόρειας Καρολίνας χτύπησε με φλίπερ γύρω από την περιοχή του πέναλτι και ο Πάτερσον το έστειλε στο πίσω μέρος των διχτυών για να διευρύνει το προβάδισμα του Tar Heel σε 2-0 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Μετά το γκολ της Βόρειας Καρολίνας, οι Cougars σημείωσαν τρεις βολές σε δύο λεπτά, δύο από τις οποίες βρήκαν το ξύλο. Ο Πίτερσεν έστειλε ένα σουτ με το αριστερό στο 49′ που κάρφωσε στο δοκάρι, ενώ το σουτ του Σέπερντ στο 50′ βρήκε επίσης τον σωλήνα, με αποτέλεσμα οι Cougars να είναι δύο κάτω με 40 λεπτά για να παίξουν.

READ  Ο ΣΥΡΙΖΑ επιδιώκει την παρέμβαση δικηγόρου μετά από αποκαλύψεις για το EODY

Αφού ξέσπασε η επίθεση Cougar, οι Tar Heels ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πέτυχαν 12 ίσιες βολές, συμπεριλαμβανομένων έξι στο καρέ και αποκρούσεων του Savannah Mason.

Στο 86ο λεπτό, ο Πένοκ εξαπέλυσε ένα σουτ στο κέντρο του πλαισίου λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο αποκρούστηκε από τον Νόνα Ρέισον της UNC για να χαρίσει στους Τακούνια Τάρ τη νίκη με 2-0.

«Έχουμε πολλά καλά μαθήματα να μάθουμε από αυτό το παιχνίδι και τώρα ξέρουμε πού πρέπει να πάμε», είπε ο Rockwood. «Όποτε βγαίνεις από ένα παιχνίδι και πιστεύεις ότι δεν είσαι στα καλύτερά σου, ανυπομονείς να επιστρέψεις στο γήπεδο. Θα δούμε λοιπόν πόσο ανθεκτική είναι η ομάδα και νομίζω ότι τα κορίτσια θα πεινάσουν και θα είναι έτοιμα να πάνε Πέμπτη βράδυ.

Οι Cougars ανοίγουν την κανονική σεζόν την Πέμπτη, 18 Αυγούστου, όταν ταξιδεύουν στην Καλιφόρνια για να αντιμετωπίσουν τους Cal State Fullerton Titans. Ο διαγωνισμός θα μεταδοθεί ζωντανά στο BYURadio.org ή στην εφαρμογή BYU Radio.