Western and Southern Open: Ο Iga Swiatek υφίσταται σοκ σε απευθείας ήττα από τον Madison Keys στο Σινσινάτι | νέα του τένις

Ο Μάντισον Κις σόκαρε τον Ίγκα Σουιάτεκ για να περάσει στους προημιτελικούς του Δυτικού και του Νότιου Όπεν, διαταράσσοντας περαιτέρω τις προετοιμασίες του Νο. 1 του κόσμου για το US Open.

Η Swiatek – που κέρδισε τον 50ο αγώνα της χρονιάς στον προηγούμενο γύρο – έσωσε τέσσερις πόντους αγώνα, αλλά ήταν μακριά από το καλύτερό της σε μια ήττα με 6-3 6-4 την Πέμπτη, αποχωρώντας για άλλη μια φορά από τη δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση πρωταθλήματος στους τελευταίους 16 στάδια.

Η Κις, η πρωταθλήτρια του Σινσινάτι του 2019, δεν είχε συντρίψει ποτέ την Πολωνή Swiatek σε δύο προηγούμενες αναμετρήσεις, αλλά η Αμερικανίδα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική με τις δυνατές επιστροφές και τα χτυπήματά της στο έδαφος, σπάζοντας το νούμερο 1 του κόσμου πέντε φορές.

“Προφανώς είχα δύο παιχνίδια με δύο ματς πόντους, αλλά είμαι τόσο χαρούμενη που μπόρεσα να κερδίσω”, είπε η Κις αφού κέρδισε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Νο 1 στην καριέρα της. Με χτύπησε πολύ άσχημα, οπότε είμαι πολύ χαρούμενος που το πήρα κάτω από τη ζώνη μου».

Ο Swiatek είχε παραπονεθεί ότι οι μπάλες του τένις που χρησιμοποιήθηκαν στο γυναικείο παιχνίδι στο πρωτάθλημα των Η.Π.Α. διέφεραν από αυτές που χρησιμοποιούσαν οι άνδρες, και κόντρα στον Κις, ο κορυφαίος σπόρος έκανε αρκετά λάθη χωρίς αναγκασμό και έσπασε δύο φορές στο εναρκτήριο σετ.

Ένα διάλειμμα τουαλέτας μεταξύ των σετ δεν βοήθησε τη Swiatek να ανακτήσει την ψυχραιμία της καθώς η Keys τοποθετήθηκε σταθερά στη θέση του οδηγού ενώ προηγήθηκε με 5-0 στο δεύτερο σετ.

εικόνα:
Ο Κις θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Γουίμπλεντον Έλενα Ριμπακίνα στους προημιτελικούς

Σερβίροντας για να παραμείνει στο ματς, η Swiatek έσωσε δύο πόντους αγώνα και την ενέπνευσε να κερδίσει τους επόμενους τέσσερις αγώνες καθώς η Keys έκανε αρκετά φάουλ, αλλά καθυστέρησε μόνο το αναπόφευκτο καθώς ο Keys συνέτριψε τη Swiatek στη νίκη με ένα νικηφόρο forehand.

READ  Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κέρδισε το αργυρό στο Boccia στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Over WTA Western και Southern Open

Ο Κις θα αντιμετωπίσει τον επόμενο πρωταθλητή του Wimbledon Έλενα Ρυμπακίναο οποίος κέρδισε την Alison Riske-Amritraj με 6-2, 6-4 για να φτάσει στα προημιτελικά, ενώ ο δεύτερος και πέμπτος παίκτης του Wimbledon, Anas Jabeur, αποκλείστηκε από την Τσεχία. Πέτρα Κβίτοβα.

Ο Jabeur έκανε κακή απόδοση στο εναρκτήριο σετ με τέσσερα διπλά σφάλματα, αλλά ο Τυνήσιος έδωσε μια γενναία μάχη στο δεύτερο για να πάει το ματς στα πλέι οφ. Ωστόσο, ο Jaber μαράθηκε κάτω από τον καυτό ήλιο και παρόλο που έσωσε δύο ματς πόντους, η Kvitova εξασφάλισε τη θέση της στα προημιτελικά.

Ο Μεντβέντεφ συντρίβει τον Σαποβάλοφ για να φτάσει στα προημιτελικά

Το νούμερο ένα του κόσμου Daniil Medvedev κέρδισε τον Καναδό Denis Shapovalov με 7-5 7-5 την Πέμπτη για να φτάσει στους προημιτελικούς στο Σινσινάτι πριν υπερασπιστεί τον τίτλο του US Open.

18 Αυγούστου 2022, Mason, Οχάιο, ΗΠΑ: Daniel Medvedev (Ρωσία) κατά τη διάρκεια του τρίτου γύρου του West-South Open στο Lindner Family Tennis Center, Mason, Oh.  (Πίστωση εικόνας:.. Scott Stewart/Zuma PressWire) (Cal Sport Media μέσω AP Images)
εικόνα:
Ο Daniil Medvedev θα υπερασπιστεί τον τίτλο του US Open αργότερα αυτόν τον μήνα

Ο Ρώσος Μεντβέντεφ υπέστη μια ύποπτη πρόωρη αποχώρηση από το Καναδικό Masters αυτόν τον μήνα, αλλά ξεπέρασε τα πρόωρα λάθη στο τελικό συμπληρωματικό τουρνουά του φετινού Grand Slam, ανταλλάσσοντας με τον Shapovalov πριν κάνει ξανά break στο 11ο inning.

Ένας απογοητευμένος Shapovalov προειδοποιήθηκε να τον χτυπήσει με τη ρακέτα του, καθώς ο Medvedev, ο οποίος κέρδισε το τουρνουά το 2019, ολοκλήρωσε το πρώτο σετ. Ο Μεντβέντεφ έχασε μόνο τέσσερις πόντους πρώτου σερβίς στο δεύτερο σετ και δεν αντιμετώπισε μπρέικ καθώς ο Σαποβάλοφ έσωσε πέντε μπρέικ πόιντ προτού αφήσει το σερβίς του στον προτελευταίο αγώνα.

READ  Ο νικητής της σειράς Vitor Pereira αναδεικνύεται ως ο κύριος υποψήφιος για τη δουλειά στην Έβερτον μετά από συνέντευξη

«Ο αγώνας ήταν πολύ σφιχτός και ένιωσα ότι ήταν (α) μεγάλος», είπε ο Μεντβέντεφ. «Στόχος μου ήταν να μείνω εκεί σε κάθε δυνατό σημείο».

Πρόσωπα Τέιλορ Φριτς Στον επόμενο γύρο, ο νικητής του Indian Wells επέστρεψε από το σετ και νίκησε τον Ρώσο Andrey Rublev με 6-7 (4) 6-2 7-5 στο Center Court.

18 Αυγούστου 2022, Μέισον, Οχάιο, ΗΠΑ: Ο Taylor Fritz (ΗΠΑ) αντιδρά σε μια βολή κατά τη διάρκεια του τρίτου γύρου του West-South Open στο Lindner Family Tennis Center, Mason, OH.  (Πίστωση εικόνας:.. Scott Stewart/Zuma PressWire) (Cal Sport Media μέσω AP Images)
εικόνα:
Ο Τέιλορ Φριτς θα παίξει με τον Μεντβέντεφ στους προημιτελικούς

Ο αγώνας του Ρούμπλεφ επιδεινώθηκε όταν ο Φριτς βρήκε τη φόρμα του, σπάζοντας τον Αμερικανό στο τρίτο και πέμπτο γκέιμ του δεύτερου σετ και χτυπώντας τα σκορ των νικητών, διπλάσια από τον αντίπαλό του. Ο Fritz έσωσε τρία break points στο τεταμένο έκτο game του τάι μπρέικ πριν μετατρέψει το break point του στο ενδέκατο inning.

Ελληνικά Στέφανος Τσιτσιπάς Δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Ντιέγκο Σβάρτζμαν με 6-3 6-3 σε κάτι περισσότερο από 90 λεπτά, αφού ο Αργεντινός έκανε εννέα διπλά σφάλματα.

Μην ξεχάσετε να μας ακολουθήσετε στο skysports.com/tennis, τον λογαριασμό μας στο Twitter Ενσωμάτωση tweet & Sky Sports – Όπου κι αν βρίσκεστε! Διαθέσιμο για λήψη τώρα στο – iPhone και iPad Και το Android